Uzman Er ve Erbaşlara İnfaz Koruma Memuru Olma Yolu Açıldı
Ana Sayfa / ASKERİ PERSONEL ALIMLARI / Uzman Er ve Erbaşlara İnfaz Koruma Memuru Olma Yolu Açıldı
Uzman Er ve Erbaşlara İnfaz Koruma Memuru Olma Yolu Açıldı
Uzman Er ve Erbaşlara İnfaz Koruma Memuru Olma Yolu Açıldı

Uzman Er ve Erbaşlara İnfaz Koruma Memuru Olma Yolu Açıldı

15 Temmuz FETÖ darbesinin ardından, bir çok kurumda açığa alınmalar ve ihraçlar oldu. 657 sayılı KHK ile Adalet Bakanlığından çok sayıda infaz koruma memuru ihraç edildi. Bakanlık personel açığını kapatmak için 676 sayılı KHK ile uzman er ve erbaşları infaz koruma memuru olarak istihdam etme imkanı sağlandı.

676 Sayılı KHK Maddesi Nedir

“MADDE 7- 29/3/1984 tarihli ve 2992 sayılı Adalet Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnamenin Değiştirilerek Kabulü Hakkında Kanuna aşağıdaki geçici madde eklenmiştir.
“GEÇİCİ MADDE 10- 18/3/1986 tarihli ve 3269 sayılı Uzman Erbaş Kanununa tabi olarak en az iki yıl süreyle uzman erbaş statüsünde çalıştıktan sonra 20/10/2016 tarihine kadar kendi istekleriyle sözleşmelerini feshetmiş olup, sözlü sınavın son başvuru tarihi itibarıyla otuz beş yaşını doldurmamış olanlardan, yaş ve merkezi sınav şartı hariç İnfaz ve Koruma Memuru olarak istihdam edilebilmek için öngörülen şartları taşıyanlar, 30/6/2017 tarihine kadar Bakanlıkça ya da Bakanlıkça belirlenecek adli yargı ilk derece mahkemesi adalet komisyonlarınca yapılacak sözlü sınav sonuçlarına göre 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4 üncü maddesinin (B) fıkrası uyarınca İnfaz ve Koruma Memuru unvanlı vize edilmiş pozisyonlarda sözleşmeli personel olarak istihdam edilebilir.
Bu madde çerçevesinde sözleşmeli personel olarak istihdam edileceklerin başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, sözlü sınavı kazanan personelin yerleştirilmeleri ile bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar, Bakanlıkça yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenir.”

İlginizi Çekebilir:  STEM eğitim sistemi nedir? Faydası ne olacak ?

DEĞERLENDİRME

1- KHK ile eklenen hükme göre, uzman erbaş olarak istihdam etmekte iken sözleşmesini fesih edenler infaz koruma memuru kadrosuna atanabilecek.
2- Başvurmak isteyen uzman erbaşların en az 2 yıl çalışmış olması ve 20 Ekim 2016 tarihine kadar istifa etmiş olması gerekmektedir.
3- Sözlü sınavın yapılacağı tarih itibariyle 35 yaşını doldurmamış olmak şartı aranmaktadır.
4- Şartları tutan uzman erbaşlar sözlü sınava alınacak, uygulama 30 Temmuz 2017 tarihine kadar devam edecek ve sözlü sınavı geçener sözleşmeli infaz koruma memuru olacaktır.

İlginizi Çekebilir:  Açığa alınan 8 bin kişi göreve geri dönüyor


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir