STEM eğitim sistemi nedi
Ana Sayfa / HABERLER / STEM eğitim sistemi nedir? Faydası ne olacak ?
STEM eğitim sistemi nedi
STEM eğitim sistemi nedi

STEM eğitim sistemi nedir? Faydası ne olacak ?

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), başta ABD olmak üzere Almanya, Japonya, Çin gibi pek çok ülkede uygulanan ve sorgulayan, araştıran ve üreten nesiller yetiştirmeyi hedef alan “STEM” eğitim sisteminin Türkiye’de uygulanması için harekete geçti.

İlginizi Çekebilir:  2018 KPSS Branş Sıralaması Ne Zaman Açıklanacak ?

Yenilik ve Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü’nün (YEĞİ- TEK) hazırladığı raporda, STEM modelinin anaokulundan üniversiteye kadar verilmesiyle sorgulayan, araştıran, üreten ve yeni buluşlar yapabilen bir neslin yetiştirilebileceği belirtildi.

İlginizi Çekebilir:  MEB Tarafından Yasaklanan Yayınların Listesi DİKKAT ! Yasaklanan Kitaplar,Dergiler,Gazeteler ve Yayınevleri

TEM’in tüm dünya ülkeleri için bir zorunluluk haline geldiği belirtilen raporda, ‘Öğretmenlerin rolü öğrencilere fen, teknoloji, mühendislik ve matematik derslerinde teorik bilgileri vermek değil, öğrencileri üst düzey düşünme, ürün geliştirme, buluş ve inovasyon yapabilme seviyesine ulaştırmaktır. Bunu yaparken de öğrencinin hata yapmaktan korkmamasını sağlayacak ortamlar sağlanması önemlidir’ denildi.

İlginizi Çekebilir:  MEB Müşaviri Yusuf TEKİN’den Korkutan Açıklamalar
stem-nedir

SİSTEME GEÇİŞ İÇİN NELER YAPILMALI

  • MEB, TÜBİTAK, üniversiteler ve TÜSİAD koordinesinde ortak bir eylem planı geliştirilmeli.
  •  STEM alanında uzman eğitimcilerin ve akademisyenlerin yer aldığı ve kâr amacı gütmeyen eğitim merkezleri kurulmalı.
  •  Öğretim programı temelli bir STEM eğitim öğretim programı oluşturulmalı.
  •  Ders içerikleri STEM eğitimine zaman kalacak biçimde azaltılmalı.
  •  Merkezi öğrenci seçme sınavlarının öğrencilerin sorgulama, araştırma yapma, ürün geliştirme ve buluş yapma gibi üst düzey becerileri ön plana çıkaracak şekilde düzenlenmesi sağlanmalı.
  •  FATİH Projesi ile sağlanan etkileşimli tahtalar, tabletler ve EBA olanakları STEM eğitimi için kullanılmalı.

STEM EĞİTİM SİSTEMİ NEDİR?
İngilizcede kök anlamına gelmektedir. Bu projenin de asıl ilham kaynağı buradan geliyor. STEM Science (Fen), Technology (Teknoloji), Engineering (Mühendislik) ve Mathematics (Matematik) kelimelerinin birleşiminden oluşuyor.
Kısacası deneyerek öğrenme diyebileceğiz STEAM, Örneğin bir sınıfta fen bilgisi dersi işlerken sadece kitaptan anlatılmıyor, bunun yanı sıra deneyler yapılarak konular daha çok akılda kalıyor. Aynı konu içerisinde matematik ve teknolojik gelişmelerde işleniyor.

STEM’i Video İle Anlatacak OlursakBir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir