Sözleşmeli öğretmen alım şartları belli oldu
Ana Sayfa / HABERLER / Sözleşmeli öğretmen alım şartları belli oldu
Sözleşmeli öğretmen alım şartları belli oldu
Sözleşmeli öğretmen alım şartları belli oldu

Sözleşmeli öğretmen alım şartları belli oldu

OHAL kapsamında çıkarılan KHK ile sözleşmeli öğretmen alımına ilişkin şartlar belli oldu. Bu şartların belirlendiği KHK Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayınlandı.

OHAL Kapsamında Alınması Gereken Tedbirler ile Bazı Kurum ve Kuruluşlara Dair Düzenleme Yapılması Hakkında KHK Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlandı. Kanun Hükmünde Kararname ile 652 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye öncelikle, kalkınmada birinci derecede öncelikli yörelerde olmak üzere Bakanlığın boş öğretmen norm kadrosu bulunan örgün ve yaygın eğitim kuramlarında 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 4. maddesinin (b) fıkrası kapsamında sözleşmeli öğretmen istihdam edilebileceğine dair madde ilave edildi.

İlginizi Çekebilir:  2017 Şubat Ayı 30 Bin Sözleşmeli Öğretmen Atamaları

Sözleşmeli Öğretmen Mülakat Soruları 

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

Sözleşmeli öğretmen alımları, 657 sayılı Devlet Memurları Kanununun 48. maddesinde öngörülen genel şartlar ile öğretmen kadrosuna atanabilmek için aranan özel şartları taşıyanlardan Kamu Personel Seçme Sınavı puan sırasına konulmak kaydıyla yapılacak, her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Bakanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atama yapılacak.

Sözleşmeli öğretmenler 4 yıl süreyle başka bir yere atanamayacak, aile birliği mazeretine bağlı yer değiştirmelerde bu madde uyarınca istihdam edilen öğretmenin eşi bu öğretmene tabi olacak, sözleşmeli öğretmenler, aday öğretmenler için öngörülen adaylık sürecine tabi tutulacak, sözleşmeli öğretmenlerden sözleşme gereği 4 yıllık çalışma süresini tamamlayanlar talepleri halinde bulundukları yerde öğretmen kadrolarına atanacaklar. Öğretmen kadrolarına atananlar, aynı yerde en az iki yıl daha görev yapacak, bunlar hakkında adaylık hükümleri uygulanmayacak.

Sözleşmeli öğretmenliğe atanacakların başvuruları, sözlü sınava alınacakların belirlenmesi, sözlü sınav konuları, sözlü sınavın usul ve esasları, atanmaları ve bu maddenin uygulanmasına ilişkin diğer hususlar Milli Eğitim Bakanlığı tarafından yürürlüğe konulan yönetmelikle düzenlenecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir