Sınav Soruları İşte Böyle Çalındı !
Ana Sayfa / HABERLER / Sınav Soruları İşte Böyle Çalındı !
Sınav Soruları İşte Böyle Çalındı !
Sınav Soruları İşte Böyle Çalındı !

Sınav Soruları İşte Böyle Çalındı !

Karaman Cumhuriyet Başsavcılığınca yürütülen soruşturma kapsamında ifadesine yer verilen polis memuru K.Y, 2013 yılında yapılan komiser yardımcılığı sınavı öncesinde Asayiş Şube Müdürlüğünde görevli H.S, M.N,ve T.K’nin aralarında sınav ile ilgili konuştuklarını ve H.S’nin “Bizim onay vermediğimiz kimse sınava bile giremez” dediğini söyledi.

Girme Dediği Odaya Girince Her şey Ortaya Çıktı

Bu konuşmalardan kısa bir süre sonra H.S’nin kendisini TOKİ konutlarından bir eve çağırarak, burada bir odayı işaret ederek bu odaya girme dediği bir odayada yanlışlıkla girdiğini ve odanın duvarına yansıtılmış test sorularının olduğunu anlatan K.Y, “Odada kimlerin olduğunu göremedim. H.S. bana, ‘Komiserlik sınavına çalışıyorlar’ dedi.

Yapı içerisinde bu şekilde soru sorulması yasak olduğu için ne testi çözdüklerini sormadım. Fakat şüphelendim. Sonra M.E. ve A.S. girdikleri sınavı kazandı.” dedi.

İl Emniyet Müdürlüğü KOM ekipleri K.Y’nin ifadesinin ardından M.E’yi göz altına aldı. Emniyetteki işlemlerinin ardından adliyeye sevk edilen M.E’nin pişmanlıktan yararlanarak adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. M.E’nin ifadesinde FETÖ’nün emniyet yapılanmasında H.S ve K.Y’nin bulunduğu grupta yer aldığını söyledi.

İlginizi Çekebilir:  Açığa alınan 8 bin kişi göreve geri dönüyor

SINAVDAN 10 GÜN ÖNCE İZNE AYRILMAMI İSTEDİ

Grup sorumlusunun H.S ve bir öğretmen olduğunu daha sonra gruba bir polis memuru olan A.S’nin de katıldığını söyleyen M.E, şu şekilde devam etti;

“Karaman’da polis memuru olarak görev yaparken 2013 yılı mart ayında komiserlik sınavı açıldı. Polislik mesleğini çok sevdiğim ve meslekte yükselmek istediğimden komiserlik sınavına girmeye karar verdim. Sınava gireceğimden grup sorumlusu H.S’nin haberi oldu. Bana, ‘Teşkilatta senin gibi iyi niyetli, çalışkan ve personeline iyi davranacak amirlere ihtiyaç var. Sınavlara iyi hazırlan’ dedi. Sınavdan 10 gün önce izne ayrılmamı istedi. Ben de 10 gün kala izne ayrıldım.”

İzne ayrıldığı gün H.S’nin yapıya bağlık polis gruplarının toplantı yaptığı evin anahtarını verdiğini söyleyen M.E şunları söyledi;

İlginizi Çekebilir:  Memur ve İşçiye Aylık 2 Bin 800 Lira Ödenecek !

“O gün eve A.S. de geldi. H.S. tarafından gönderildiğini, beraber sınava hazırlanacağımızı söyledi. Akşamları evime gidiyordum, A.S. ise çoğunlukla geceleri de bu evde kalıyordu. Sınavdan 2 gün önce akşam vakti, önceden tanımadığım ve tarih öğretmeni olduğunu söyleyen F.A. eve geldi. Getirdiği sinevizyon sistemi ile bize 2-3 saat tarih ve genel kültür dersi anlattı.

MEB Müşaviri Yusuf TEKİN’den Korkutan Açıklamalar
 

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

“SINAV SORULARINI SİZE VERECEĞİM AMA…”
Sınavdan bir gün önce öğretmen E.T, bizimle ayrı ayrı görüşmek istediğini söyledi. Önce ben odaya girdim. Benden Kur’an-ı Kerim getirmemi istedi. Komiserlik sınavında çıkacak soruları bize vereceğini, bu durumu kimseye söylemememizi, hatta aynı evde kaldığım A.S. ile bile bu konuyu konuşmamamız gerektiğini söyledi. E.T, ‘Şayet birbirinize ve başkalarına bahsederseniz eşinizden boş olursunuz’ gibi söylemlerde bulundu.

“KUR’AN ÜZERİNE YEMİN ETTİRDİ, SORULARI GÖSTERDİ”
Kur’an üzerine yemin ettirdi. Sonra dizüstü bilgisayarında, uzun şifreler girerek açtığı klasörde soruları gösterdi. Yaklaşık 1 saat bu soruları çalıştırdı. Sonra A.S’yi odaya göndermemi istedi.”

“SORULAR BİREBİR AYNIYDI”
M.E sınav sabahı sınava girmek için A.L’nin otomobiliyle Konya’ya gittiklerini söyleyerek, şunları ifade etti;

“Sınavla ilgili hiçbir şey konuşmadık. Sınavdaki 100 sorudan 75’i, bir gün önce evde E.T’nin bilgisayarını açarak çalıştırdığı sorularla birebir aynıydı. Tüm soruları cevapladım. 89 puan alarak sınavı kazandım. 1 ay sonra kurs için Ankara’ya gittim. Burada polis memuru D.Ş. beni sık sık cemaat toplantılarına çağırdı. Bir süre toplantılara katılmadım. Sonra ısrarlara dayanamayarak bir kaç kez toplantılara katıldım. Sohbetler evimin de olduğu sitede oturan D.Ş’nin evinde yapılıyordu. Bir kaç ay sohbetlere katıldım.”

M.E 17-25 Aralık’tan sonra sohbetlere katılmayarak örgütle tamamen bağlarını kopardığını, komiser yardımcılığı kursu bittikten sonra 2014 yılı Ağustos ayında Adana’nın Ceyhan ilçesine atamasının yapıldığını belirtti.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir