O Kesimede 1300 TL İşsizlik Maaşı Bağlanacak
Ana Sayfa / HABERLER / O Kesimede 1300 TL İşsizlik Maaşı Bağlanacak
O Kesimede 1300 TL İşsizlik Maaşı Bağlanacak
O Kesimede 1300 TL İşsizlik Maaşı Bağlanacak

O Kesimede 1300 TL İşsizlik Maaşı Bağlanacak

İşçilerin işsiz kalması durumunda gerekli şartları taşması durumunda işsizlik maaşı ödeniyor. Ödeme işsizlik sigortası fonu’ndan yapılıyor. Esnaflar içinde benzeri bir fon sistemi kurulacak. Böylece dükkanını kapatmak zorunda kalan esnaflarada 1300 TL’ye varan ödeme yapılacak.

İşsiz kalan işçiye çalışmadığı dönemde geçimine katkı sağmlamak amacıyla 659-1318 TL arasında değişen tutarlarda ‘işsizlik parası’ ödeniyor. İşsizlik maaşları devletin kasasından değilde İşsizlik Sigortası Fonu’ndan karşılanıyor.

İşsizlik Fonu Nedir?
İşçilerin çalıştığı dönemlerde işçilerden kesinti yapılan paraların toplandığı bir havuz sistemidir.10 aya kadar işçiye ödenilir bu maaş yetmezse de işçi yeni bir iş bulana kadar işçi için önemli bir sigortadır.

İlginizi Çekebilir:  Çalışma Bakanından Taşerona Kadro Sorusuna Cevap

Kamuya KPSS ve KPSS’siz 50 Bin Memur Alınacak
 

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ
Esnaf Üvey Evlat mı ?
Son günlerde esnafın gelirlerinin azalması sonucunda, ödemelerde zorlanan esnaf kepenk kapatmak zorunda kalıyor. On binlerce esnafın kepenk kapatması sonucu Esnaf ve Sanatkarlar Odası’nın ( TESK ) yaptığı açıklamalarda yer alıyor. Esnaflar işsiz kalan işçiler gibi kendilerinede Esnaf İşsizlik Fon’u kurulmasını istiyordu.

Esnaflara Gümrük Bakanlığı Sahip Çıktı
Müjdeli haber Gümrük Bakanlığı’ndan geldi. Gümrük Bakanı Bülent Tüfenkci, “Esnaf iflas edebiliyor. En az bir seneye yakın oluşturulacak fona bağlı esnafın kirasını ödeyecek, eve ekmek götüreceği bir gelirinin olmasını istiyoruz. Tıpkı işçilerimiz gibi. İşçilerimiz nasıl işsizlik sigortasından yararlanıyorsa esnafımız da faydalansın istiyoruz. Bunun da çalışmasını yapıyoruz. Kısa zamanda bunu hayata geçirmek istiyoruz” dedi.

Sosyal Devlerin Gereği
TESK Başkanı Bendevi Palandöken; “Bu ülkenin istihdamına katkı sağlayan, vergi veren esnaf dükkanı kapanınca açıkta kalıyor” dedi. Palandöken, dükkanı kapanan esnaf ve sanatkarlara yeni bir iş kurana kadar ya da iş bulana kadar makul bir süre ödenek verilmesi gerektiğini söyledi. Palandöken, “Esnafın da tıpkı işçiler gibi, dükkanını kapattıktan sonra toparlanana kadar geçimini” sağlayacak bir fona ihtiyacı var. Bu sosyal devletin bir gereği” diye konuştu.

FONA KATKI SAĞLANACAK
Yapılan araştırmalara göre esnafın ödediği Bağ-Kur sigorta piriminden %2 işsizlik sigortası kesintisi yapılacak. Devlette buna belli oranlarda katkı sağlayacak. Bu şekilde olduğu zaman esnaflarda kepenk kapatmak zorunda kaldığından alacağı geri ödeme ile zorunlu ihtiyaçlarını karşılayabilecek.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir