KPSS Önlisans Tercihleri Nasıl Yapılır? Nitelik Kodları Nasıl Bulunur? Özel Nitelik Nedir?
Ana Sayfa / HABERLER / KPSS Önlisans Tercihleri Nasıl Yapılır? Nitelik Kodu Nasıl Bulunur? Özel Nitelik Nedir?
KPSS Önlisans Tercihleri Nasıl Yapılır? Nitelik Kodları Nasıl Bulunur? Özel Nitelik Nedir?
KPSS Önlisans Tercihleri Nasıl Yapılır? Nitelik Kodları Nasıl Bulunur? Özel Nitelik Nedir?

KPSS Önlisans Tercihleri Nasıl Yapılır? Nitelik Kodu Nasıl Bulunur? Özel Nitelik Nedir?

Bilindiği gibi yakın bir zamanda KPSS Önlisans sınavı açıklandı. Peki adaylar KPSS Önlisans tercihlerini nasıl yapacaklar ? Nitelik kodları nasıl bulunur ? işte tüm detaylar..

Devlet Personel Başkanlığı (DPB) Yayımlanan takvimde Aralık ayı içerisinde Önlisans KPSS düzeyindeki tercihlerin yapılacağını belirtildi. İlk defa KPSS sınavına giren memur adayları Kpss tercihlerinin ve Nitelik kodlarının nasıl bulunduğuna dair yeterli bilgiye sahip değiller.

KPSS tercihleri 21 – 30 Aralık 2016 tarihinde yapılacak

Memuralimilanlari.net olarak tercih yapacak olan adayların işini kolaylaştırmak adına sizlere yardımcı olmak istedik, aşağıda verdiğimiz adımları takip etmeniz yeterli olacaktır.

Kpss nitelik kodu nasıl bulunur ?

1) Nitelik kodunu bulmak isteyen adaylar, Ösym sitesindeki Aday İşletim Sistemleri (AİS) bilgilerini girerek giriş yapmalıdır. Daha sonra AİS üzerindeki ‘Eğitim Bilgilerim’ kısmına tıklayarak Önlisans düzeyindeki mezun olduğu bölümün yanında yer alan kodu öğreniyorsunuz.

İlginizi Çekebilir:  Müezzinoğlu'ndan Kamuya Personel Alımıyla İlgili Son Dakika Açıklaması

2) Daha sonra tercih kılavuzunda yer alan sayfada ” Önlisans mezunları için nitelik kodları “şeklindeki tabloya tıklayarak AİS üzerinden mezun olunan önlisans kodunu bularak, o bölüme ait nitelik kodu ve tercih kodunu buluyorsunuz.

3) Adaylar tercih kodunu bulduktan sonra yapılacak iş artık bölümlerine göre alım yapan kadroları öğrenmek olacaktır. Burada ” Önlisans Mezunlarının Tercihleri Arasında Gösterebileceği Kadro ve Pozisyonlar ” şeklinde bahsi edilen tabloya göz atmanız gerekmektedir.

Tabloları kolay yolla inceleyebilirsiniz.

Tablolar bilgisayar ortamında görüntüleyeceğiniz için tüm pozisyonları tek tek incelemeniz yerine. Klavyede CTR+F tuşunu kullanarak tablo içinde kolayca arama yapabilirsiniz. Bu CTRL+F yaptığınızda çıkan arama kutucuğuna tercih kodunuzu yazarak entere tuşuna bastığınız anda arama işlemini yapabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir:  Adalet Bakanlığı Zabıt Katibi Uygulama Sınavı Metinlerini Yayınlandı

Tablolarda neler var ?

Tablo içerisinde, alım yapılacak kadrolara ait her türlü bilgi yer almaktadır. Burda dikkat etmeniz gereken nokta özel nitelik şartlarıdır. Ayrıca tablo içerisinde İl,ilçe ve başka ortak kadro olup olmadığı gibi önemli bilgilere erişebilirsiniz.

-Özel nitelik nedir? Nasıl tercih yapılır?

Alım yapacak olan bazı kadrolar özel nitelik şartı istemektedir. Özel niteliği öğrenmek için bakmış olduğunuz kadronun özel niteliğine bakabilirsiniz. Özel nitelik şartlarını Özel koşullar isimli tabloda bulabilirsiniz. Özel nitelik kodları tercih kodunuzun yanında genelde 6 ve 7 sayıları ile başlarlar. Özel nitelikler, poziyonun gerektirdiği ekstra donanımlar sağlanması gereken diğer nitelik olarak düşünülebilir. Örneğin ( Bilgisayar sertifikası, Ehliyet vs.. )

İlginizi Çekebilir:  Öğretmen Adayları Kasım Ayında 50 Bin Atama Talep Etti

4) Tercih aşaması

Tercih tablosu detaylı incelenir, özel nitelik kodlarına dikkatlice bakılır eğer o koşulları kapsıyorsa aday başvurusunda problem çıkmayacaktır. İstenilen kurumlar tablonun ilk sütununda bulunan ” ÖSYM Kurum Kodu ” ile birlikte bir yere kaydedilir. Unutmayınız ki yapılacak olan tercihler bu koda göre yapılacaktır.

– Tercihlerin sisteme girilmesi aşaması

Listenizi oluşturdunuz ve tercih sıralamanızı da yaptığınızı varsayalım. Belirtilen tercih ekranında açılan sayfaya 1. tercihinizden itibaren yazmanız gerekiyor. Kurumun tercih kodunu yazdığınız anda karşınıza kurum adı gelecektir. Tercihleri ve sıralamayı kontrol ettikten sonra, tercihleri kaydetmeniz gerekiyor. Not: Eğer tercih ücreti isteniliyorsa, tercih ücretini yatırmayı unutmayınız.

UYARI!Memuralimilanlari.net tarafından hazırlanan bu haberwww.memuralimilanlari.net” şeklinde aktif link verilmeden kesinlikle kullanılamaz.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir