Kamuya KPSS ve KPSS’siz 50 Bin Memur Alınacak
Ana Sayfa / HABERLER / Kamuya KPSS ve KPSS’siz 50 Bin Memur Alınacak
Kamuya KPSS ve KPSS’siz 50 Bin Memur Alınacak
Kamuya KPSS ve KPSS’siz 50 Bin Memur Alınacak

Kamuya KPSS ve KPSS’siz 50 Bin Memur Alınacak

15 Aralık Darbe girişiminin ardından FETÖ soruşturması sürerken diğer yandan da memur alımları için devlet harekete geçti. Darbe girişimi sonrasında 90 bin civarında kamu personeli açığa alınırken kamuda personelinde oluşan açığın kapatılması çalışmaları devam ediyor. Kamuda en yoğun işten atma ve açığa alınma MEB, EGM, Adalet Bakanlığı ve TSK olduğu görülüyor.

MEB, EGM ve Adalet Bakanlığı Düğmeye Bastı
Milli Eğitim Bakanlığında 27 bine yakın personel açığa alında ve açığa alınan öğretmenlerin yerine 15 Bin Sözleşmeli öğretmen alımı için çalışmalara başlandı. Bilindiği gibi Emniyet Genel Müdürlüğü’ne yakın zamanda Komiser Yardımcısı alımları başlamıştı. Yine 18. Dönem POMEM kapsamında 1000 kadın ve 9 bine erkek polis memuru adayı için başvurular yapılmıştı.

İlginizi Çekebilir:  KPSS’siz memur olma şartları nelerdir, başvuru tarihi ne zaman ?

Aynı şekilde Adalet Bakanlığı da hız kesmeden içerisinde bulunan FETÖ mensubu üyeleri tek tek tespit edip açığa alarak ve cezalandırmak için harekete geçti. Son çıkarılan KHK’ler ile birlikte Adalet Bakanlığı’na 4 bin kadro daha ihdas edilmişti.

KPSS’siz memur olma şartları nelerdir, başvuru tarihi ne zaman ?  

DETAYLAR İÇİN TIKLAYINIZ

HANGİ KAMU KURUM VE KURULUŞU PERSONEL ALIMI YAPIYOR – YAPACAK?

Adalet Bakanlığının hali hazırda bir personel alımı zaten bulunuyor, Adalet Bakanlığı Ceza ve Tevkifevleri sözleşmeli personel alımları ise Eylül ayında başlayacak. Emniyet Genel Müdürlüğü’de 8 bin kişinin işine son vererek 10 bin polis memuru ve 10 bin özel harekat polisi alacağını duyurdu. Alımlarda KPSS şartı aranmayacak ve lise mezunları özel harekat polisi olmak için başvurabilecekler.Sağlık Bakanlığı’da 20 bin civarında personel alımı yapacağını kısa bir süre önce Recep Akdaş tarafından açıklanmıştı. Milli Eğitim Bakanlığı’da tekrardan sözleşmeli personel alımı yapacağı duyumları var.

Öğretmen Adayları Mülakat Sisteminden Rahatsız
Sözleşmeli öğretmen adayları için süreç devam ederken, adaylar yapılacak olan mülakatlarda torpil endişesi duyuyor. Mülakatın kaldırılmasını isteyen genç öğretmen adayları Bakan İsmet YILMAZ’a seslerini duyurmaya çalışıyor.

Polislik Yaş ve Askerlik Sınırı Ne Olacak ?
POMEM Başvuruları için adayların maksimum 28 yaşında olması ve askerliğini yapmış olması ve aradan en fazla 36 ay geçmesi duyurusu yapıldı. Bu yaş sınırı ve askerliğini yapmış kişiler tarafından uygun görülmemişti.

Bunun üzerine konu mahkemeye taşındı ve mahkeme yaş sınırı ve askerlik durumu ile ilgili açıklama yaptı. Mahkeme açıklamasına göre polis memuru olmak isteyen adayların yaş sınırı ve askerlik ile ilgili sınırın kalkmayacağını belirtti. Bundan sonraki yapılan alımlarda aranan nitelikler olduğu gibi devam edecek.3 Yorumlar

  1. memur alim ilanlari

    Kahramanmaraş inşaat tekniker

  2. memur alim ilanlari

    bilgiler var ama alım yapan yok. Şartlar uymuyor vs… başvuru yapmak bile problem. Ciddi bir bilgi kargaşası var.

  3. memur alim ilanlari

    lisans mezunlarına askerlık şartı getırdıler tebrık ederım, liselılerle aynı statuye koyulduk !

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir