Beşşar Esad öldümü ? Öldürüldü mü?
Ana Sayfa / HABERLER / Beşşar Esad öldümü ? Öldürüldü mü? İşte Suriye Cumhurbaşkanlığı’nın Açıklaması
Beşşar Esad öldümü ? Öldürüldü mü?
Beşşar Esad öldümü ? Öldürüldü mü?

Beşşar Esad öldümü ? Öldürüldü mü? İşte Suriye Cumhurbaşkanlığı’nın Açıklaması

Beşşar Esad’in öldüğü haberleri sosyal medyayı karıştırdı. Beşşar Esad’ın komada olduğu, sağlık durumunun ciddi olduğuna dair bilgiler haber kaynaklarında yer aldı. Fransa’da Le Point ise Esad’ın koruması tarafından vurulduğu ileri sürüldü. Suudi gazetesi olan Okaz ise Esad’ın, beyin tümörü nedeniyle hastaneye yatırıldığı ve Rus – Suriyeli bir sağlık ekibinin kontrolünde tedavi edildiği iddia etti.

ESAD’IN OĞLU MAHİR ESAD YÖNETİME GETİRİLDİ
Ortadoğu ve Arap yarımadasından gelen kaynak ve bilgilere göre, Rus yönetimin Suriye’de Rejime darbe yaptığı ve Mahir Esed’i yönetime getirdiği söyleniyor.

BAAS YÖNETİMİ RUSLARIN ELİNDE
Şam ve Laskiye’de Esad’in ölmesi halinde otorite boşluğunu engellemek için Rus askerlerinin devlet binaları, karakollar ve askeri merkezlerde önlemleri alırken diğer yanda Şam ve Laskiye’de Esad’in kardeşi Mahir Esad’in fotoğraflarının sokaklara asıldığı bilgisine erişildi.

AMERİKAN ÜNİVERSİTESİ HASTANESİNE KALDIRILDI
Batı ve Körfez medyasında çıkan bazı haberlerde ise, Esad’ın Beyrut’taki Amerikan Üniversitesi Hastanesi’ne kaldırıldığı iddia edilmişti.

el-Mustaqbal isimli suriyeli bir gazeteci Esad’ın Şam’daki El-Şami Hastanesi’nde tedavi altında olduğunu yazdı. Sosyal medyada çıkan haberler sonrasında Suriye Cumhurbaşkanlığı’ndan açıklama geldi.

SURİYE CUMHURBAŞKANLIĞI’NDAN AÇIKLAMA
Cumhurbaşkanlığı’nın Twitter hesabından yapılan açıklamada, “Birkaç gün önce medyada Devlet Başkanı Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentiler yayılmaya başladı. Bazıları bunu yapmaya devam ediyor. Devlet Başkanı Esad’ın sağlığıyla ilgili söylentilerin kaynakları belli. Bunlar sadece bu söylentileri yayanların hayallerini yansıtan akıl yürütmeler” ifadelere yer verildi.

BEŞŞAR ESAD KİMDİR ?
Beşşar Hafız el-Esad 11 Eylül 1965 doğmuştur. Suriye Devlet Başkanı ve Suriye Baas Partisi’nin lideridir. Adı Türkçeye Beşar Esad, Beşşar Esed veya Beşşar el-Esad olarak çevrilir.

1965’te Şam’da dünyaya gelen Esad, Şam Üniversitesi’nde tıp eğitimi aldı. 1988’de tıp fakültesinden mezun olmasının ardından askerî tabip olarak Suriye ordusunda görev yaptı. Daha sonra İngiltere’ye gitti ve Londra’da oftalmoloji ihtisasını tamamladı. Abisinin 1994’te yaşamını yitirmesinin sonrasında Esad ailesinin en büyük oğlu olarak Suriye’ye döndü. Bu dönemde eğitimle ilgili çeşitli toplumsal sorumluluk projelerini örgütledi. 2000 yılında üst düzey bankacı Esma Ekras’la evlendi. Aynı yıl babasının ölümüyle boşalan cumhurbaşkanlığı makamına seçildi. Asıl mesleği ve uzmanlık alanı göz doktorluğudur.

Uluslararası kamuoyu tarafından ilk anda bir reformist olduğu düşünülen Esad, Şam Baharı’nı siyasi tutuklamalar ile sona erdirerek bu uluslararası algıyı zayıflatmış ve 2011 yılı başlarında ülkesinde Baas Partisi iktidarının sona ermesini talep eden Arap Baharı gösterilerini kitlesel baskı ve askeri kuşatmalarla bastırarak bu algıyı tamamen tersine çevirmiştir.[4] Yerel Suriye muhalefeti, Birleşik Devletler, Kanada, Avrupa Birliği ülkeleri ve Arap Ligi üyeleri defalarca kez Esad’in başkanlıktan istifasını önermiş ve talep etmişlerdir.

MAHİR ESAD KİMDİR?
Mahir Esad 8 Aralık 1967 doğmuştur. Cumhuriyet Muhafızları ve Dördüncü Zırhlı Tümen adlı birliklerin komutanıdır, Suriye’de faaliyet gösteren gizli polis ve istihbaratın başındaki isimdir. Suriye devlet başkanı Beşşar Esad’ın kardeşi olup, Beşşar Esad’dan sonra otoriteyi elinde bulunduran iki numaralı isim.

Mahir Esad, 8 Aralık 1967 tarihinde Hafız Esad’ın en küçük oğlu olarak dünyaya geldi. İki yaşını doldurduğunda babası Suriye başkanı oldu. Diğer kardeşleriyle benzer şekilde kamuoyunun ilgisinden uzak yetiştirildi. Mahir Suriye Özgürlük Okulu Akademisi ve Şam Üniversitesi’nde okudu.Makine mühendisliği okumasına rağmen abisi Basil gibi askeri kariyerde ilerlemeyi tercih etti. Abisi Basil,trafik kazasında ölünce, ismi kısa süreliğine de olsa başkanlık için gündeme gelmişti. Hem genç olması, hemde dengesiz kişiliği yüzünden Beşar tercih edilmiştir. Büşra Esad’ın,orta sınıf Nusayri bir aileden gelen Asıf Şevket ile evlenmesiyle, Mahir-Asıf ilişkilerinde bir gerginlik oluşmuş ve bir toplantıda Rıfat Esad ile ilgili bir tartışmada Mahir Esad eniştesi Asıf’ı karnından vurmuş ve Asıf Şevket Fransa’da tedavi görmüştür.

Mahir, Deyr Ez-zor’un bilinen ailelerinden Manal Cadaan ile evlidir ve 2 oğlu vardır.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir