Açık Uçlu Soru Nedir, Örnekleri Nelerdir
Ana Sayfa / HABERLER / Açık Uçlu Soru Nedir, Örnekleri Nelerdir ?
Açık Uçlu Soru Nedir, Örnekleri Nelerdir
Açık Uçlu Soru Nedir, Örnekleri Nelerdir

Açık Uçlu Soru Nedir, Örnekleri Nelerdir ?

18 Ocak 2017 tarihinde Resmi Gazete’de yayınlanan Anadolu Üniversitesi Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakülteleri Eğitim-Öğretim ve Sınav Yönetmeliği’nde yeni bir sisteme geçiliyor.

Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Naci Gündoğan açık uçlu sorular hakkında öğrencileri bilgilendirdi

“Öğrencilerimizin kendi cümleleriyle bilgilerini ifade etmelerine olanak sağlayacak bu sorular, 4 yanlış 1 doğru uygulaması kapsamında yer almayacak. Kısa cevaplı sorular cevabı yalnızca bir ya da iki kelimeden oluşan sorular olacaktır. Bir romanın yazarının ya da bir anlaşmanın tarihinin yoklandığı sorular kısa cevaplı sorulara örnek olarak verilebilir. Kısa cevaplı soruların her birinin puan değeri birçoktan seçmeli sorunun puan değerine eşit olacaktır. Açık uçlu sorular ise, öğrencilerin kitapta yer alan bilgileri organize etme becerilerini ölçmeye yönelik olacaktır. Açık uçlu sorunun cevabı bir veya iki paragraf olabilecektir. Bir tarihsel dönemin özelliklerini yazmak, iki düşünürün bir olaya ilişkin görüşlerini kıyaslamak, iki roman yazarının üsluplarını belli bir açıdan karşılaştırmak açık uçlu sorulara örnek olarak verilebilir. Bu soruların cevapları aslında kitapta yer almaktadır. Öğrencilerden beklenen kitapta yer alan cevabı yapılandırmalarıdır. Bu nedenle açık uçlu sorulara biz yapılandırılmış cevaplı sorular demeyi tercih etmekteyiz. Her öğrenci istenen bilgiyi zihninde farklı şekilde yapılandırmış olabilir. Biz olası tüm yapılandırmaları önceden hazırladığımız ve adına rubrik denen standart puanlama anahtarlarıyla eşleştirerek puan vereceğiz. Böylece öğrenciler, sahip oldukları bilgi düzeyine göre doğru-yanlış yaptı şeklinde değil; bilgi sahibi olmama durumundan konuya tam hakim olma durumuna göre puan alabilecektir. Bu durumun öğrencilerimizin bilgilerini gerçeğe daha yakın ölçmemizde yardımcı olacağını düşünmekteyiz. Ayrıca bu soru türlerinin öğrencilerimizin biraz bile bilgi sahibi olsalar puan alabilmelerini sağlayacağını düşünüyoruz.”

AÇIK UÇLU SORU NEDİR?

Açık uçlu soru, testlerde öğrencilere sorulan soru ile birlikte içinde doğru cevabı bulunduran şıklar verilir basitçe evet ve ya hayır olarak cevaplanamayan, şıkları bulunmayan klasik yazılı soruları ifade eden bir soru çeşididir. Açık uçlu sorularda soruyu cevaplayan kişinin duygu ve düşüncelerine analizle ulaşmak istenilir. Açık uçlu sınavlar genelde okullarda öğretmenler tarafından klasik soruların son sorusu olarak sormayı tercih etmektedirler.

AÇIK UÇLU SORU ÖRNEKLERİ

Yorum olmayan tek rakam, tek tarih veya tek cevap verilecek soru. Yanıt boşluk doldurma şeklinde olur. Cevapta a, b, c, d, e gibi şıklar yer almaz.
Örnek: Türkiye’nin başkenti ……’ dır.
Örnek-2: Türkiye’nin bayrağı kırmızı ve …..’dır.

Lys’deki açık uçlu sorulara göz atmak için TIKLAYINIZ.Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir