20 Bin Okul Öncesi Öğretmene ve 19 Bin Dersliğe İhtiyaç Var
Ana Sayfa / HABERLER / 20 Bin Okul Öncesi Öğretmene ve 19 Bin Dersliğe İhtiyaç Var
20 Bin Okul Öncesi Öğretmene ve 19 Bin Dersliğe İhtiyaç Var
20 Bin Okul Öncesi Öğretmene ve 19 Bin Dersliğe İhtiyaç Var

20 Bin Okul Öncesi Öğretmene ve 19 Bin Dersliğe İhtiyaç Var

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Sivas’ta açıklamalarda bulundu, gelecek seneden itibaren zorunlu hale gelecek olan okul öncesi eğitim için Milli Eğitim Bakanlığının (MEB) 20 Bin okul öncesi öğretmene ve 19 bin sınıfa ihtiyaç olduğu açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı önümüzdeki yıl okul öncesi eğitimi, zorunlu eğitim kapsamına alacak Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmazın yaptığı açıklama ise şöyledir. “Eskiden Milli Eğitim Bakanlığı’nın 7,5 milyar bütçesi vardı. Şimdi Milli Eğitim Bakanlığı’nın 2017’deki bütçesi 122 milyar lira. Üniversiteleri üzerine koyarsanız 10,5 falandır. Şimdi eğitime 10 katından fazla kaynak ayırdık. Bir ülkede hükümetin hangi sektöre, hangi alana önem verdiği bütçeden ayırdığı kaynakla belli olur. Biz şu an bütçede yüzde 20 payı eğitime ayırıyoruz. Bizden önceki dönemde herhalde savunma veya bir başka alana daha faz pay ayrılırdı. Niçin? Çünkü biz biliyoruz ki 21’inci yüzyılı Türkiye’nin yüzyılı yapmak istiyorsak, insanımızı zengin, huzurlu, müreffeh bir ortamda yaşatmak istiyorsak, yoksulluğu ve cehaleti yenmek istiyorsak mutlaka ama mutlaka eğitime yatırım yapılması gerekir. Eğitim yoluyla 21’inci yüzyılın gerektirdiği temel becerileri öğrencilerimize kazandırmak istiyoruz. Evlatlarımıza yetenekleri ve eğilimlerine uygun olarak çağdaş ve bilimsel bir eğitim vermek istiyoruz. Ayrıca verdiğimiz eğitimin sonuçlarını da ölçebilmeyi amaçlıyoruz.

İlginizi Çekebilir:  Cumhurbaşkanın'dan Taşeron İşçilere Kadro Açıklaması

Derslik sayısı 2002’de 379 bindi, şimdi 671 bin. Sadece bizim dönemimizde 270 bin derslik yaptık. Adeta 80 yılda yapılanlara eş desek yeridir. Ve şu an gördüğünüz her 3 öğretmenden 2’si bizim dönemimizde atanmıştır. Ve bundan dolayı da öğretmen başına düşen öğrenci sayısı 2002’de 28’di. Şimdi bu sayı 18’e düştü. Liselerde ise 2002’de 18’di şimdi 15’e düştü.

İlginizi Çekebilir:  2016 KPSS Branş Sıralaması Ne Zaman Açıklanıyor

Okul öncesi eğitimi de zorunlu eğitim kapsamına alacağız. Bunun içinde yaklaşık 19 bin dersliğe ihtiyacımız var. 20 bin de okul öncesi eğitim için öğretmene ihtiyacımız var.” dedi.

İlginizi Çekebilir:  Ösym Aday İşlemleri Sistemi Çok Ağır Peki Ne Olacak ?


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir